Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací

Kritéria pro PUP MZ

PPP Liberec se v souvislosti s PUP MZ věnuje pouze těm žákům, u kterých byla již dříve prokázána specifická porucha učení (pouze dyslexie, dysgrafie, dysortografie), poruchy chování ve smyslu ADHD, ADD nebo studentům s psychiatrickým onemocněním. Žáci s tělesným, smyslovým nebo kombinovaným postižením se musí obrátit na příslušné speciálně pedagogické centrum (SPC).

Speciální vzdělávací potřeby v důsledku poruch učení nebo chování by měly být již dříve prokázány, a to nejdéle v době docházky na SŠ.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Pro přiznání nároku na PUP MZ se musí jednat o výše uvedené obtíže ve smyslu zdravotního postižení. Lehčí formy poruch učení nebo chování, případně kompenzované poruchy učení nebo chování do této kategorie nespadají a vyřizovat je nebudeme, neboť  1. 1. 2022 v došlo v důsledku novely Vyhlášky č. 177/2009 Sb. k již druhému navýšení času, celkově o 40% oproti roku 2018 na splnění zadání ve všech částech společné části maturitní zkoušky. Toto opatření se týká všech žáků. Další navýšení času budeme pak u našich klientů pečlivě individuálně posuzovat.

Uzpůsobené podmínky pro konání maturitní zkoušky by měly vždy korespondovat s dosavadním způsobem výuky žáka na SŠ, tzn. že žák by měl být na ně zvyklý, měl by umět pracovat s pomůckami a efektivně využívat navýšený čas.

Žádosti o PUP MZ budeme vyřizovat pouze u maturantů, kteří navštěvují střední školy všech typů v Liberci nebo ve Frýdlantu v Čechách. Maturanti studující v jiných městech se musí obrátit na místně příslušné PPP nebo SPC, kterým můžeme na písemnou žádost klienta zaslat jeho spisovou dokumentaci.

Bez problémů lze vyřídit pouze ty žádosti plnoletých maturantů, kteří mají maximálně dva roky staré Doporučení ŠPZ potvrzující trvání výše uvedených obtíží i na SŠ. Má-li maturant Doporučení ŠPZ starší než dva roky, bude absolvovat v termínu, který mu PPP přidělí, podrobné kontrolní vyšetření. K tomuto vyšetření je nutné se včas v PPP přihlásit (nejpozději do konce 3. ročníku SŠ).

Splňuje –li maturant všechna výše uvedená kritéria, může v PPP zažádat o písemné doporučení k uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky (objednání k PUP MZ).